GB 250/60/5R
Product number:
100494
24,48 €
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 216
Product information
Hjulene i serien GB er laget av en flernaglet stålfelg med et presset svart standard gummidekk med en shorehardhet på 82 shore A. Hjulene er med rullelager.
| starting resistance | ![]() |
still basic |
| Rolling resistance | ![]() |
still basic |
| Driving noise | ![]() |
very good |
| Abrasion | ![]() |
still basic |
Weight:
4,00
kg
Product information GB 250/60/5R
Product number: 100494
| Type: | Wheel |
|---|---|
| Tyres: | Standard solid rubber black 82 Shore A |
| Bearing: | Roller bearing |
| Wheel Diameter: | 250 mm |
| Wheel Width: | 60 mm |
| Bore Diameter: | 25 mm |
| Hub Length: | 75 mm |
| Clamping Length: | 75 mm |
| Load Capacity: | 295 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)

