GB B 02/100/30R
Product number:
120202
6,90 €
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 220
Product information
Gafflarna i B-serien med plattfäste är gjorda av förstärkt pressad stålplåt som därefter galvaniseras. B-serien är lämplig för manuellt flyttade laster upp till 400 kg. Hjulen i GB-serien är gjorda av en flerdelad nitad stålfälg med ett påpressat svart standardgummidäck med en hårdhet på 82 Shore A. Hjulen är utrustade med rullager.
| starting resistance | ![]() |
still basic |
| Rolling resistance | ![]() |
still basic |
| Driving noise | ![]() |
very good |
| Abrasion | ![]() |
still basic |
Weight:
0,61
kg
Product information GB B 02/100/30R
Product number: 120202
| Tyres: | Standard solid rubber black 82 Shore A |
|---|---|
| Bearing: | Roller bearing |
| Wheel Diameter: | 100 mm |
| Wheel Width: | 30 mm |
| Overall Height: | 125 mm |
| Base Plate Dimension: | 102x87 mm |
| Hole Spacing: | 80/76x60 mm |
| Diameter Mounting Hole: | 9 mm |
| Load Capacity: | 70 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)

