KN R 4/200/50K-FSTF
Product number:
161868N
28,54 €
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 178
Product information
Svänggafflar i stål med ett bulthål. Svänghuvud med dubbel kulring. Topplattan med ett bulthål nitas direkt till gaffeln för att säkerställa jämn rörelse med minimala toleranser i svänghuvudet. R-serien är lämplig för manuellt flyttade laster upp till 300 kg. Hjulen i KN-serien är formpressade hjul gjorda av högkvalitativ polyamid PA 6 i naturlig färg (vit). Hjulen finns med glidlager, rullager eller kullager. Polyamid 6 är lämplig för applikationer i ett temperaturintervall mellan -40 °C upp till +90 °C.
| starting resistance | ![]() |
optimal |
| Rolling resistance | ![]() |
optimal |
| Driving noise | ![]() |
basic |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
2,56
kg
Product information KN R 4/200/50K-FSTF
Product number: 161868N
| Type: | Swivel castor |
|---|---|
| Tyres: | PA 6 natur |
| Bearing: | Ball bearing |
| Wheel Diameter: | 200 mm |
| Wheel Width: | 50 mm |
| Front And Back Stop: | Frontstop |
| Overall Height: | 235 mm |
| Offset: | 54 mm |
| Plate Diameter: | 100 mm |
| Diameter Of Back Hole: | 16,7 mm |
| Load Capacity: | 300 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


