EP RAR 03/125/32K-FA
Product number:
168929
7,16 €
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 114
Product information
Svänggafflar i stål med ett bulthål. Svänghuvud med dubbel kulring. Topplattan med ett bulthål nitas direkt till gaffeln för att säkerställa jämn rörelse med minimala toleranser i svänghuvudet. RAR-serien är lämplig för manuellt flyttade laster upp till 100 kg. Hjulen i EP-serien har en mörkgrå löpyta i termoplastisk elastomer (TPE) i ca. 85 Shore A, som injiceras direkt på en ljusgrå polypropylenkant. Hjulen finns med glidlager eller med kullager.
| starting resistance | ![]() |
basic |
| Rolling resistance | ![]() |
basic |
| Driving noise | ![]() |
good |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
0,65
kg
Product information EP RAR 03/125/32K-FA
Product number: 168929
| Type: | Swivel castor |
|---|---|
| Tyres: | TPE |
| Bearing: | Ball bearing |
| Wheel Diameter: | 125 mm |
| Wheel Width: | 32 mm |
| Overall Height: | 159 mm |
| Offset: | 43 mm |
| Plate Diameter: | 58 mm |
| Diameter Of Back Hole: | 10,5 mm |
| Load Capacity: | 100 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)

