WN R 1/160/48R
Product number:
169284N
26,73 €
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 250
Product information
Svänggafflar i stål med ett bulthål. Svänghuvud med dubbel kulring. Topplattan med ett bulthål nitas direkt till gaffeln för att säkerställa jämn rörelse med minimala toleranser i svänghuvudet. R-serien är lämplig för manuellt flyttade laster upp till 300 kg. Hjulen i WN-serien är gjorda av en hjulmitt av polyamid i ett stycke med ett direkt vulkaniserat högkvalitativt grått Wicke-ELASTIC®-gummidäck med en hårdhet på 63 Shore A. Hjulen finns med rullager
| starting resistance | ![]() |
good |
| Rolling resistance | ![]() |
good |
| Driving noise | ![]() |
optimal |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
2,00
kg
Product information WN R 1/160/48R
Product number: 169284N
| Type: | Swivel castor |
|---|---|
| Tyres: | Wicke-Elastic® grau |
| Bearing: | Roller bearing |
| Wheel Diameter: | 160 mm |
| Wheel Width: | 48 mm |
| Overall Height: | 190 mm |
| Offset: | 52 mm |
| Plate Diameter: | 100 mm |
| Diameter Of Back Hole: | 16,7 mm |
| Load Capacity: | 300 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)

