S 100/40/5K
Product number:
210913
75,00 €
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 198
Product information
Hjulen i S-serien hjul är brottssäkra och värmebeständiga stålhjul. Hjulen finns med kullager och kan på begäran utrustas med koniska rullager. Våra stålhjul är lämpliga för applikationer i ett temperaturintervall mellan -25 °C upp till +120 °C.
| starting resistance | ![]() |
optimal |
| Rolling resistance | ![]() |
optimal |
| Driving noise | ![]() |
still basic |
| Abrasion | ![]() |
optimal |
Weight:
2,08
kg
Product information S 100/40/5K
Product number: 210913
| Type: | Wheel |
|---|---|
| Tyres: | Stahl |
| Bearing: | Ball bearing |
| Wheel Diameter: | 100 mm |
| Wheel Width: | 40 mm |
| Bore Diameter: | 25 mm |
| Hub Length: | 45 mm |
| Clamping Length: | 45 mm |
| Load Capacity: | 1700 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)

