DS RI 1/150/45RX
Product number:
234273
59,38 €
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 148
Product information
Svänggafflar i rostfritt stål med ett bulthål i materialkvalitet 1.4301. Svänghuvud med dubbel kulring. Topplattan med ett bulthål nitas direkt till gaffeln för att säkerställa jämn rörelse med minimala toleranser i svänghuvudet. RI-serien är lämplig för manuellt. DS-hjul har en pärlfärgad rubinröd löpyta gjord av termoplastisk polyuretan (TPU) i 96 Shore A direkt injicerad på en hjulmitt i polyamid (PA 6). Hjulen har rullager i rostfritt stål. flyttade laster upp till 300 kg. DS-hjul har en pärlfärgad rubinröd löpyta gjord av termoplastisk polyuretan (TPU) i 96 Shore A direkt injicerad på en hjulmitt i polyamid (PA 6). Hjulen har rullager i rostfritt stål.
| starting resistance | ![]() |
very good |
| Rolling resistance | ![]() |
very good |
| Driving noise | ![]() |
satisfactory |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
1,79
kg
Product information DS RI 1/150/45RX
Product number: 234273
| Type: | Swivel castor |
|---|---|
| Tyres: | INOX, TPU 96 Shore A |
| Bearing: | Roller bearing |
| Wheel Diameter: | 150 mm |
| Wheel Width: | 45 mm |
| Overall Height: | 185 mm |
| Offset: | 52 mm |
| Plate Diameter: | 100 mm |
| Diameter Of Back Hole: | 16,7 mm |
| Load Capacity: | 300 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


