DS BI 01/80/30RX
Product number:
234279
15,87 €
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 150
Product information
Gafflarna i BI-serien med plattfäste är gjorda av förstärkt pressad stålplåt av material 1.4301. BI-serien är lämplig för manuellt flyttade laster upp till 400 kg. DS-hjul har en pärlfärgad rubinröd löpyta gjord av termoplastisk polyuretan (TPU) i 96 Shore A direkt injicerad på en hjulmitt i polyamid (PA 6). Hjulen har rullager i rostfritt stål.
| starting resistance | ![]() |
very good |
| Rolling resistance | ![]() |
very good |
| Driving noise | ![]() |
satisfactory |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
0,41
kg
Product information DS BI 01/80/30RX
Product number: 234279
| Tyres: | INOX, TPU 96 Shore A |
|---|---|
| Bearing: | Roller bearing |
| Wheel Diameter: | 80 mm |
| Wheel Width: | 30 mm |
| Overall Height: | 100 mm |
| Base Plate Dimension: | 102x87 mm |
| Hole Spacing: | 80/76x60 mm |
| Diameter Mounting Hole: | 9 mm |
| Load Capacity: | 150 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


