KN 125/38/2G
Product number:
100680
£4.22
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 122
Product information
KN series wheels are die casted one piece wheels made of high quality Polyamide PA 6 in natural color (white). The wheels are available with plain bearing. Polyamide 6 is suitable for applications for a temperature range of -40° up to +90°C.
| starting resistance | ![]() |
optimal |
| Rolling resistance | ![]() |
optimal |
| Driving noise | ![]() |
basic |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
0,26
kg
Product information KN 125/38/2G
Product number: 100680
| Type: | Wheel |
|---|---|
| Tyres: | PA 6 natur |
| Bearing: | Plain bearing |
| Wheel Diameter: | 125 mm |
| Wheel Width: | 38 mm |
| Bore Diameter: | 15 mm |
| Hub Length: | 50 mm |
| Clamping Length: | 50 mm |
| Load Capacity: | 300 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


