DE 250/50-170/5K
Product number:
100830
£38.54
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 264
Product information
Wheels of the series DE are made of a one-piece aluminum die cast wheel centre with a directly vulcanised black Wicke - ELASTIC® rubber tyre in free running wheel quality with a hardness of 63 Shore A. The wheels are with ball bearings.
| starting resistance | ![]() |
good |
| Rolling resistance | ![]() |
good |
| Driving noise | ![]() |
good |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
2,54
kg
Product information DE 250/50-170/5K
Product number: 100830
| Type: | Wheel |
|---|---|
| Tyres: | Wicke-Elastic® schwarz |
| Bearing: | Ball bearing |
| Wheel Diameter: | 250 mm |
| Wheel Width: | 50 mm |
| Rim Diameter: | 170 mm |
| Bore Diameter: | 25 mm |
| Hub Length: | 60 mm |
| Clamping Length: | 60 mm |
| Load Capacity: | 500 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)
