GB 125/38/2R
Product number:
129120
£4.53
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 216
Product information
Wheels of the series GB are made of a multipart riveted steel rim with a pressed on black standard rubber tyre with a shore hardness of 82 Shore A. The wheels are with roller bearings.
| starting resistance | ![]() |
still basic |
| Rolling resistance | ![]() |
still basic |
| Driving noise | ![]() |
very good |
| Abrasion | ![]() |
still basic |
Weight:
0,62
kg
Product information GB 125/38/2R
Product number: 129120
| Type: | Wheel |
|---|---|
| Tyres: | Standard solid rubber black 82 Shore A |
| Bearing: | Roller bearing |
| Wheel Diameter: | 125 mm |
| Wheel Width: | 38 mm |
| Bore Diameter: | 15 mm |
| Hub Length: | 50 mm |
| Clamping Length: | 50 mm |
| Load Capacity: | 100 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)

