DN 200/48-175/4R
Product number:
163268
£14.61
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 240
Product information
Wheels of the series DN are made of a one-piece Polyamide wheel centre with a directly vulcanised high quality black Wicke - ELASTIC® rubber tyre with 63 Shore A hardness. The wheels are available with roller bearing.
| starting resistance | ![]() |
good |
| Rolling resistance | ![]() |
good |
| Driving noise | ![]() |
optimal |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
1,13
kg
Product information DN 200/48-175/4R
Product number: 163268
| Type: | Wheel |
|---|---|
| Tyres: | Wicke-Elastic® schwarz |
| Bearing: | Roller bearing |
| Wheel Diameter: | 200 mm |
| Wheel Width: | 48 mm |
| Bore Diameter: | 20 mm |
| Hub Length: | 60 mm |
| Clamping Length: | 60 mm |
| Load Capacity: | 400 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)

