EP 125/32/1G
Product number:
170320
£3.50
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 112
Product information
EP series wheels have a dark grey running surface in thermoplastic elastomer (TPE) in appr. 85 Shore A, which is directly injected onto a light grey Polypropylene rim. The wheels are available with plain bearing or with ball bearing.
| starting resistance | ![]() |
basic |
| Rolling resistance | ![]() |
basic |
| Driving noise | ![]() |
good |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
0,23
kg
Product information EP 125/32/1G
Product number: 170320
| Type: | Wheel |
|---|---|
| Tyres: | TPE |
| Bearing: | Plain bearing |
| Wheel Diameter: | 125 mm |
| Wheel Width: | 32 mm |
| Bore Diameter: | 12,2 mm |
| Hub Length: | 35 mm |
| Clamping Length: | 35 mm |
| Load Capacity: | 100 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)

