DE BG 1/125/50K
Product number:
183426
£25.93
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 270
Product information
The BG-series forks with plate fixing are made of reinforced pressed steel sheet which is subsequently galvanized. Wheels of the series DE are made of a one-piece aluminum die cast wheel centre with a directly vulcanised black Wicke - ELASTIC® rubber tyre in free running wheel quality with a hardness of 63 Shore A. The wheels are with ball bearings.
| starting resistance | ![]() |
good |
| Rolling resistance | ![]() |
good |
| Driving noise | ![]() |
good |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
2,12
kg
Product information DE BG 1/125/50K
Product number: 183426
| Tyres: | Wicke-Elastic® schwarz |
|---|---|
| Bearing: | Ball bearing |
| Wheel Diameter: | 125 mm |
| Wheel Width: | 50 mm |
| Overall Height: | 170 mm |
| Base Plate Dimension: | 135x114 mm |
| Hole Spacing: | 105x75/80 mm |
| Diameter Mounting Hole: | 11 mm |
| Load Capacity: | 250 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)
