KS LLAK 01/100/35K-FSTR
Product number:
183511
£86.65
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 190
Product information
Swivel forks with LLAK series top plate are made in heavy duty welded steel construction. The swivel head is equipped with a precision axial ball bearing (DIN 711/ISO 104) and a tapered roller bearing (DIN 720/ISO 355). Although the bearings are greased for life, they can be additionally greased with the grease nipple. The swivel head and the yoke are bolted and secured by a cross-linking, the swivel fork is yellow chromatised.
The wheels of the series KS are heavy duty die casted wheels made of high quality Polyamide PA 6 in natural colour (white). The wheels are available with plain bearing or with ball bearing.
| starting resistance | ![]() |
optimal |
| Rolling resistance | ![]() |
optimal |
| Driving noise | ![]() |
basic |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
3,90
kg
Product information KS LLAK 01/100/35K-FSTR
Product number: 183511
| Type: | Swivel castor |
|---|---|
| Tyres: | PA 6 natur |
| Bearing: | Ball bearing |
| Wheel Diameter: | 100 mm |
| Wheel Width: | 35 mm |
| Front And Back Stop: | Backstop |
| Overall Height: | 148 mm |
| Offset: | 42 mm |
| Base Plate Dimension: | 135x110 mm |
| Hole Spacing: | 105x75/80 mm |
| Diameter Mounting Hole: | 11 mm |
| Load Capacity: | 500 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


