KSG BAK 4/200/80K
Product number:
210906
£302.88
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 196
Product information
The BBAK series fixed forks are of a welded steel construction in heavy duty design. The forks are yellow chromated. KSG series wheels are extra heavy duty machined cast polyamide wheels made of high quality PA 6 G in natural color (white). The wheels are available with ball bearing. Cast polyamide is suitable for applications for a temperature range of -25° up to +80°C.
| starting resistance | ![]() |
optimal |
| Rolling resistance | ![]() |
optimal |
| Driving noise | ![]() |
basic |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
7,65
kg
Product information KSG BAK 4/200/80K
Product number: 210906
| Tyres: | Gusspolyamid |
|---|---|
| Bearing: | Ball bearing |
| Wheel Diameter: | 200 mm |
| Wheel Width: | 80 mm |
| Overall Height: | 264 mm |
| Base Plate Dimension: | 175x140 mm |
| Hole Spacing: | 140x105 mm |
| Diameter Mounting Hole: | 13 mm |
| Load Capacity: | 3000 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


