KS LVK 3/150/50K-FSTRR
Product number:
232464
£87.79
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 188
Product information
Steel swivel forks with top plate. In the swivel head, there is a sealed 2RS ball bearing which is sealed against dust and dirt. The top plate with four bolt holes is directly bolted to the yoke to ensure smooth-running. The wheels of the series KS are heavy duty die casted wheels made of high quality Polyamide PA 6 in natural colour (white). The wheels are available with plain bearing or with ball bearing.
| starting resistance | ![]() |
optimal |
| Rolling resistance | ![]() |
optimal |
| Driving noise | ![]() |
basic |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
4,18
kg
Product information KS LVK 3/150/50K-FSTRR
Product number: 232464
| Type: | Swivel castor |
|---|---|
| Tyres: | PA 6 natur |
| Bearing: | Ball bearing |
| Wheel Diameter: | 150 mm |
| Wheel Width: | 50 mm |
| Front And Back Stop: | Backstop |
| Overall Height: | 210 mm |
| Offset: | 53 mm |
| Base Plate Dimension: | 135x110 mm |
| Hole Spacing: | 105x75/80 mm |
| Diameter Mounting Hole: | 11 mm |
| Load Capacity: | 900 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


