KN RI 4/200/50G
Product number:
234122
£26.45
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 124
Product information
Stainless steel swivel forks with single bolt hole in material quality 1.4301. Swivel head with double ball race. The top plate with single bolt hole is directly riveted to the fork to ensure smooth movement with minimal tolerances in the swivel head. The series RI is suitable for manually moved loads up to 300 kg. KN series wheels are die casted one piece wheels made of high quality Polyamide PA 6 in natural color (white). The wheels are available with plain bearing. Polyamide 6 is suitable for applications for a temperature range of -40° up to +90°C. All wheel axles are bolted in the stainless steel version.
| starting resistance | ![]() |
optimal |
| Rolling resistance | ![]() |
optimal |
| Driving noise | ![]() |
basic |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
1,97
kg
Product information KN RI 4/200/50G
Product number: 234122
| Type: | Swivel castor |
|---|---|
| Tyres: | INOX, PA 6 natur |
| Bearing: | Plain bearing |
| Wheel Diameter: | 200 mm |
| Wheel Width: | 50 mm |
| Overall Height: | 235 mm |
| Offset: | 54 mm |
| Plate Diameter: | 100 mm |
| Single Bolt Hole: | 16,7 mm |
| Load Capacity: | 300 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


