KN LI 1/150/40G
Product number:
234138
£22.80
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 126
Product information
Stainless steel swivel forks with top plate in material quality 1.4301. Swivel head with double ball race which is sealed to protect against dust and dirt. The top plate with four bolt holes is directly riveted to the fork to ensure smooth movement with minimal tolerances in the swivel head. The series LI is suitable for manually moved loads up to 400 kg. KN series wheels are die casted one piece wheels made of high quality Polyamide PA 6 in natural color (white). The wheels are available with plain bearing. Polyamide 6 is suitable for applications for a temperature range of -40° up to +90°C.
| starting resistance | ![]() |
optimal |
| Rolling resistance | ![]() |
optimal |
| Driving noise | ![]() |
basic |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
1,66
kg
Product information KN LI 1/150/40G
Product number: 234138
| Type: | Swivel castor |
|---|---|
| Tyres: | INOX, PA 6 natur |
| Bearing: | Plain bearing |
| Wheel Diameter: | 150 mm |
| Wheel Width: | 40 mm |
| Overall Height: | 185 mm |
| Offset: | 52 mm |
| Base Plate Dimension: | 135x110 mm |
| Hole Spacing: | 105x75/80 mm |
| Diameter Mounting Hole: | 11 mm |
| Load Capacity: | 400 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


