DS 150/45/4RX
Product number:
234265
£21.25
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 146
Product information
DS wheels have a pearl ruby red running surface made of thermoplastic Polyurethane (TPU) in 96 Shore A directly injected on a Polyamide (PA 6) wheel centre. The wheels are with stainless steel roller bearings.
| starting resistance | ![]() |
very good |
| Rolling resistance | ![]() |
very good |
| Driving noise | ![]() |
satisfactory |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
0,57
kg
Product information DS 150/45/4RX
Product number: 234265
| Type: | Wheel |
|---|---|
| Tyres: | INOX, TPU 96 Shore A |
| Bearing: | Roller bearing |
| Wheel Diameter: | 150 mm |
| Wheel Width: | 45 mm |
| Bore Diameter: | 20 mm |
| Hub Length: | 60 mm |
| Clamping Length: | 60 mm |
| Load Capacity: | 350 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


