KN 200/50/4K
Product number:
100692
£19.55
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 176
Product information
The wheels of the series KN are die casted wheels made of high quality Polyamide PA 6 in natural colour (white). The wheels are available with plain bearing, roller bearing or ball bearing. Polyamide 6 is suitable for applications for a temperature range of -40° up to +90°C.
| starting resistance | ![]() |
optimal |
| Rolling resistance | ![]() |
optimal |
| Driving noise | ![]() |
basic |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
1,03
kg
Product information KN 200/50/4K
Product number: 100692
| Type: | Wheel |
|---|---|
| Tyres: | PA 6 natur |
| Bearing: | Ball bearing |
| Wheel Diameter: | 200 mm |
| Wheel Width: | 50 mm |
| Bore Diameter: | 20 mm |
| Hub Length: | 60 mm |
| Clamping Length: | 60 mm |
| Load Capacity: | 550 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


