KN BG 4/200/50K
Product number:
169331
£25.47
Standard delivery time 1–2 days from dispatch
Catalogue page: 182
Product information
The BG-series forks with plate fixing are made of reinforced pressed steel sheet which is subsequently galvanized. The wheels of the series KN are die casted wheels made of high quality Polyamide PA 6 in natural colour (white). The wheels are available with plain bearing, roller bearing or ball bearing. Polyamide 6 is suitable for applications for a temperature range of -40° up to +90°C.
| starting resistance | ![]() |
optimal |
| Rolling resistance | ![]() |
optimal |
| Driving noise | ![]() |
basic |
| Abrasion | ![]() |
good |
Weight:
2,47
kg
Product information KN BG 4/200/50K
Product number: 169331
| Tyres: | PA 6 natur |
|---|---|
| Bearing: | Ball bearing |
| Wheel Diameter: | 200 mm |
| Wheel Width: | 50 mm |
| Overall Height: | 245 mm |
| Base Plate Dimension: | 135x114 mm |
| Hole Spacing: | 105x75/80 mm |
| Diameter Mounting Hole: | 11 mm |
| Load Capacity: | 550 kg |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Here you will find all documents for this product.
Catalogue
Take a look at our online catalogue.
.png)
.png)


